Mitmekesisuse päeval pööratakse tähelepanu inimväärikusele

Mitmekesisuse päeval on fookuses küsimus, kuidas inimeste erisusi heas mõttes ära kasutada ning luua seeläbi keskkond, kus tugevnevad kõik identiteedid, kirjutab sotsiaalministeeriumi võrdsuspoliitikate osakonna nõunik Agni Aav.

Kaasaegses hoolivas ja üleilmastunud ühiskonnas on oluline, et riik kohtleks kõiki inimesi võrdselt ning arvestaks nende eripäradega. Samuti on oluline kaasamine ning kõigile võrdsete võimaluste tagamine. Täna, 19. aprillil, mitmekesisuse päeval, korraldavad mitmed Eesti ettevõtted ja organisatsioonid üritusi mitmekesisuse päeva väärtuste tutvustamiseks.

Mis on mitmekesisus ja miks see on oluline?
Mitmekesisuse all mõistetakse inimeste erinevusi. Erinevused võivad väljenduda inimeste välimuses, kultuuris, vanuses, soos, päritolus, kogemustes, huvides, valikutes ja võimetes. Olenemata erinevustest, ühendab kõiki inimesi inimväärikus. Mitmekesisuse päeval pööratakse tähelepanu iga inimese tähtsusele ja erakordsusele ettevõtetes, organisatsioonides ja ka ühiskonnas laiemalt.

Üheks oluliseks näiteks mitmekesisuse vajalikkusest ettevõtluses on demograafilised arengud Eestis ja Euroopas laiemalt. Demograafilised väljakutsed suunavad tööandjaid olema oma töötajate värbamisel avatumad ja kaasavamad. Samuti ennetab mitmekesisust väärtustav sisekultuur ettevõtetes ja organisatsioonides diskrimineerimist ning loob meeldivama töökeskkonna.

Mitmekesisus kui väärtus
Ühiskonna jaoks tähendab mitmekesisuse austamine, et igal inimesel on võimalik panustada ja tunda end ühiskonna täisväärtusliku osana.

Avalikul sektoril on erinevaid ühiskondlikke sihtgruppe kaasates võimalik tõhusamalt hallata avalikkusele osutatavaid teenuseid, hüvesid, infot ja kaupu, millest just need sihtgrupid huvitatud on. Erasektoris nähakse mitmekesisust üha enam kui võimalust ettevõtte edukuse suurendamiseks. Mitmekesised töötajad loovad keskkonna, kus on koos erinevate oskuste, teadmiste, kogemuste ja nägemustega inimesed. Erinevate inimeste ühise eesmärgi nimel töötamise tulemusena on mitmekesised organisatsioonid uuendusmeelsemad ja loovamad, mis annab neile eelise konkurentide ees.

2012. aastal algatasid Sotsiaalministeerium ja Tallinna Tehnikaülikool projekti „Erinevus rikastab“ raames mitmekesisuse kokkuleppe ning lõid eraldi programmi mitmekesisusest huvitatud ettevõtetele. Tänaseks on mitmekesisuse kokkuleppega liitunud ligi 80 ettevõtet, avaliku sektori organisatsiooni ja vabaühendust. Mitmekesisuse kokkulepet koordineerib ja mitmekesisuse päeva tähistamist korraldab Eesti Inimõiguste Keskus.

Mida saavad teha need, kes pole veel liitunud?
Mitmekesisuse kokkulepe on vabatahtlik kokkulepe, millega liitudes kinnitab ettevõte, vabaühendus või avaliku sektori organisatsioon, et austab inimeste mitmekesisust ning väärtustab võrdse kohtlemise põhimõtet nii oma töötajate, partnerite kui klientide seas. Kokkuleppega liitunud organisatsioonid moodustavad kogukonna, et ühiselt jagada kogemusi ja edendada võrdse kohtlemise teemat nii enda organisatsioonis kui ühiskonnas laiemalt.

Igal tööandjal on kokkuleppega võimalik ühineda, selleks tuleb oma liitumissooviga pöörduda Inimõiguste Keskuse poole.

Lisainfot leiab Inimõiguste Keskuse koduleheküljelt.

mitmekesisuse-päev

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s