Seitse põhjust, miks on oluline, et psüühilise erivajadusega inimesed saavad elada kogukonna keskel

Eesti loob lähiaastatel psüühilise erivajadusega inimestele kaasaegsemad elutingimused, mis annavad rohkem võimalusi ühiskonnaelus osalemiseks. Nii saavad paljud erilised inimesed paremad elamis-, õppimis- ja töötamisvõimalused. Miks see on oluline, pani kirja sotsiaalministeeriumi kommunikatsiooniosakonna praktikant Margit Külaots.

  1. Inimlikum lähenemine ja väärikas elu! Psüühilise erivajadusega inimene ei erine tegelikult palju igast teisest tänaval vastu tulevast inimesest: ka nemad soovivad tunda ennast oluliste ja kaasatutena ning iga inimene peab saama elada väärikalt ja võimalikult iseseisvalt. Siiani on psüühilise erivajadustega inimesed elanud suurtes erihooldekodudes, aga eesootavate uuenduste eesmärk on paremate elamistingimuste pakkumine kogukonnas või seostatuna selle lähedal.
  2. Igaühel meist on mingi anne. Psüühilise erivajadustega inimestel on omad oskused, mida saab arendada. Nendega peab olema vahel ehk natuke kannatlik, aga see-eest teevad nad õpitut suure hoole ja armastusega. Olles ühiskonda rohkem kaasatud, on psüühilise erivajadusega inimestel paremad võimalused õppida ja oma eluga iseseisvamalt hakkama saada. Ühtlasi võimaldab see erivajadustega inimestele täisväärtusliku elu ja anda ka omapoolne panus ühiskonnale.
  3. Sidemed lähedastega säilivad. Kui psüühilise erivajadusega inimesed saavad elada kogukonna keskel, oma perele ja sünnikodule lähemal, anname neile toetava keskkonna ja armastavad inimesed. Pidev kodust kaugel viibimine ja lähedaste eemalolek tekitab stressi ja võtab inimeselt ära kuuluvustunde. Iga tugi ja siiras tunnustav sõna kõige lähedasematelt inimestelt võib teha tohutul määral head, mida enamasti ei suuda asendada ükski hooldaja, ükskõik kui pädev ja hooliv ta on.
  4. Psüühilise erivajadustega inimesed saavad rohkem vajalikku tähelepanu. Kogukonnas saavad psüühilise erivajadusega inimesed paremini neile vajalikku tuge. Oluline on toetada nende individuaalset arengut, sest kogukonna seas arenevad oskused tegevusjuhendajate abiga paremini kui suurtes erihooldekodudes. Loe, mida inimesed ise oma uutest kodudest arvavad.
  5. Paljud tööd leiavad innustunud tegija. Ennast proovile panna ja olulisena tunda soovib meist igaüks. Erivajadustega laste koolide juures asuvad tihti käsitöökoolid, mis arendavad lastes käelisi oskusi. Omandatud oskusi saavad nad tulevikus kasutada töötegemisel. Psüühilise erivajadustega inimesed väärivad võimalust oma oskusi ühiskondlikus elus reaalsete eesmärkide täitmisel rakendada.
  6. Ka sina saad ise midagi ära teha! Mõnikord vajavad erivajadusega inimesed heade inimeste abi, seda näiteks koduste toimetuste või transpordiga. Viimasel ajal kogub populaarsust veebikeskkond Helpific läbi mille saab igaüks meist erivajadusega inimesi aidata. Kui olete valmis abivajajaid aitama, saate ise valida, millises valdkonnas abi osutada – võimalusi on erinevaid. Üheskoos saame me nii maailma natuke paremaks kohaks muuta.
  7. Erinevus rikastab! Selleks, et meie maailmapilt oleks rikkam, peaksime märkama mitmekesisust meid ümbritsevas ühiskonnas. Kõik inimesed on erinevate võimete ja kogemuste pagasiga ning alati on võimalik üksteiselt midagi juurde õppida. Psüühilise erivajadustega inimeste puhul võib kindlasti välja tuua kannatlikkuse, sallivuse ja üksteisest hoolimise.

Tuleva teisipäeva, 8. augustini on kooskõlastamisel projekti „Erihoolekandeteenuste reorganiseerimine“ teise taotlusvooru tingimused. Teises etapid on kavas ümber korraldada Viljandi haigla erihoolekanne ja Valkla kodu ning luua uusi erihoolekande teenuskohti, sh arendada välja teenuste omavaheline terviklikkus, kus näiteks ööpäevaringse teenuse kõrval pakutaks ka intervallhoidu või muid toetavaid erihoolekandeteenuseid.

 

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s