Tegevuspõhise kontori võimalikkusest ja võimalustest avalikus sektoris

Lisaks kaasaegsele, säästlikule ja koostööd toetavale töökeskkonnale võlus ühishoone projekt võimalusega luua sotsiaalministeeriumi inimeste ning töökultuuriga kõige paremini sobituv ruumilahendus. Meie eripärasid ja soove arvestades vastas kõige paremini tegevuspõhise kontori lahendus, millest räägib lähemalt sotsiaalministeeriumi kantsleri nõunik Nele Gerberson.

Tegevuspõhine kontor peegeldab töökultuuri, mitte ainult sisekujundust
Sotsiaalministeerium liitus ühishoone projektiga 2011. aastal. Neljale ministeeriumile uue hoone ehitamise eesmärk oli luua kaasaegne ja säästlik töökeskkond, mis võimaldab riigil kulusid kokku hoida. Sotsiaalministeeriumi soov oli lisaks sellele luua ühishoones töökeskkond, mis võrreldes tänaste oludega vastaks rohkem meie vajadustele, aitaks tõsta töötajate rahulolu töökeskkonnaga ning pakuks mitmekülgsemaid koostöö tegemise võimalusi. Seetõttu otsustasime erinevalt esialgses projektis välja pakutud avatud kontori planeeringust hoopis tegevuspõhise kontori kasuks.

Mõtleme julgelt ja suurelt tulevikutöö teemadele ning üks keskseid suundi selles on paindlikkus. Paindlikkus tegevuspõhise kontori mõttes tähendab seda, et püsitakse liikumises: töögrupid koostatakse vastavalt teemale ja ruume kasutatakse tööülesandest lähtuvalt. Tulevikutöö on ka Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise üks prioriteete ning sellega seoses on sotsiaalministeerium ka ise paindlike lahendustega tulevikutöö suunanäitajaks.

Tegevuspõhises kontoris on iga töö jaoks sobivaim koht ja võimalused
Sotsiaalministeerium asub ühishoones 3.-7. korrusel. Teiste ministeeriumitega jagatakse ühiselt -1.-2. korrust. Sobiva kaasaegse töökeskkonna loomisel aitas meid Martin Pärn. Praeguse töökorralduse ja ruumide kasutamise problemaatika mõistmiseks analüüsis ta töötajate ruumi kasutust, viis läbi intervjuusid ning korraldas töötoa, kus töötajad said kaasa rääkida töökeskkonna kujundamisse.

Uue kontori kujundamisel lähtuti sellest, et ministeeriumi teenistujad saaksid oma töökohta valida sõltuvalt tehtava töö iseloomust. Ühishoones on sotsiaalministeeriumi korrustel olemas kohad, mis toetavad meeskonnatöö tegemist ning koosolekuruumid nii väiksemate kui suuremate meeskondade kohtumiseks. Igal korrusel on telefoniboksid privaatsust nõudvate kõnede tegemiseks ja vaiksed ruumid süvenemist nõudva töö tegemiseks. Spontaansete arutelude jaoks on avatud alal püstiseisu koosoleku lauad. Lisaks aruteludele saab nende ümber soovi korral ka püsti seistes tööd teha. Samuti on igal korrusel istumisalad, mida saab kasutada nii lühiajalisteks aruteludeks kolleegidega kui ka mahukamate materjalide lugemiseks. Eriilmelised töökohad pakuvad tööpäeva jooksul ka füüsilist vaheldust, kuna võimaldavad valida, millises asendis tööd teha: seistes, töötoolil või diivanil istudes.

Tegevuspõhisele kontorile omaselt on ruum tsoonideks jagatud ning avatust katkestavad erinevad koostööruumid. Erineva funktsionaalsusega töötsoone on kolm, mis koosnevad veel omakorda erinevatest töökohtadest:

  1. Jagatavate töökohtadega tsoon koosneb avatud alal paiknevatest töökohtadest ning vaiksetest töökohtadest,
  2. Avaliku ala tsooni moodustavad nõupidamisruumid ning avatud ala,
  3. Kolmanda tsooni moodustavad kindlale grupile määratud projektiruumid ja juhtimiskeskus.

Et inimene ei peaks hommikul mitme korruse vahel endale vaba töökohta otsima hakkama, on igaühel oma n-ö „kodukorrus“. Kodukorrusel on töötajatel lukustatav kapp oma isiklike asjade ja töövahendite hoidmiseks. Süvenemist nõudva töö jaoks on igal korrusel vaiksed toad. Nendes ruumides on keelatud ka telefoniga rääkimine. Akustika parandamiseks on kasutatud nii laua- kui ka põrandasirme.

Blogisse

Üks võtmesõna on tõhusad IT-lahendused
Tegevuspõhise kontori toimimist toetab tõhusalt toimiv sidelahendus. Varasemalt kasutusel olnud lauatelefonid on asendunud tarkvaratelefoniga. Ametnike lauatelefoni numbrid ei kao kuhugi, telefoniga rääkimine käib kas kõrvaklappidega ühendatud arvuti kaudu või oma mobiiltelefoniga, millele on lauatelefoni number edasi suunatud. Selline lahendus võimaldab paindlikumalt helistada ning vajadusel jätkata kõne telefonikabiinis.

Mõtestatud sisekujundus
Tegevuspõhise kontori ideed toetavad erinevad sisekujunduse detailid ja graafika. Sisearhitekt on kasutanud vastavalt ruumi kasutamisfunktsioonile erinevaid vaibamustri motiive. Kui kontori vaiba põhitoon on soe helehall rukkilille õielehe motiiviga, siis vaiksete avakontori töökohtade juures muutub ebakorrapärane muster rütmilisteks täppide sammuks andes niimoodi ruumis liikujale märku tsooni muutusest. Köögi keskel on aga triibulisest kattest risttee tingmärk markeerimaks kohtumispunkti ja risteed, st võimalust vaagides hetkeseisu teha uusi valikuid.

Graafika toetab korrustel liikumist ja erinevate tsoonide vahel orienteerumist. Ministeeriumid eristuvad üksteisest läbi värvide, millel on oma tähendus. Ühe ministeeriumi erinevatel korrustel aitavad vahet teha sümbolid ja nõupidamisruumide nimede. Graafika kontseptsiooni on välja pakkunud Velvet.

 Suur-Ameerika 1 arendusprojekti ajalugu

  • 2006.a kehtestati SA1 detailplaneering.
  • 2011.a sõlmisid RKAS ühelt poolt ning Rahandus-, Sise-, Sotsiaal- ja Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium koostööleppe hoonete projekteerimiseks.
  • 2011.a sõlmisid RKAS ja EA Reng AS töövõtulepingu projekteerimistööde teostamiseks.
  • 2013.a kevadel asendus Siseministeerium Justiitsministeeriumiga.
  • 2013.a suvel sõlmisid ministeeriumid ja RKAS üürilepingud.
  • 2014.a viidi läbi riigihange „SA1 ehitustööde kontsessioon“. Kontsessioon näeb ette hoonestusõiguse seadmise 50a.-ks ja üürilepingu sõlmimise 20 aastaks.
  • 11.2014 sõlmisid RKAS ja OÜ 2Torni (OÜ Fund Ehitus) hoonestusõiguse- ja üürilepingu büroohoonete rajamiseks. Hoonete üleandmise tähtaeg on 28 kuud valduse üleandmisest (01.08.2017).

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s