Viis soovitust lapsevanemale uueks kooliaastaks | Пять советов для родителя, которые пригодятся в новом учебном году

Kooliaasta algus võib kaasa tuua erinevaid küsimusi nii lastel kui nende vanematel. Laste ja perede osakonna nõunik Elise Nikonov pani kirja viis soovitust, kuidas olla tark lapsevanem ning kust vajadusel nõu ja abi otsida.

1. Leia aega, et lapse jaoks kohal olla ja last päriselt kuulata. Arenda enda kuulamisoskusi ja õpeta oma eeskujuga ka lapsele, kuidas kuulata keskendunult, huvitatult, toetavalt, asjatute vahele segamisteta. Eriti siis, kui laps tuleb ise sinuga rääkima. Kui laps ise rääkima ei tule, võib abi olla sellest, kui küsimuse „kuidas sul koolis läks“ asemel küsida huvitavamaid küsimusi.

 2. Aita lapsel millestki vaimustuda ja saada selles väga heaks. Laiapõhjaline kooliharidus on oluline ja laps peab õppima end motiveerima ka tegevusteks, mis esialgu igavad tunduvad. Kuid entusiasmi ja rõõmu harjal on oluliselt lihtsam targaks ja osavaks saada kui end vastumeelselt sundides. Seega märka, mis su last vaimustab ja mille suhtes ta entusiastlik on – olgu see siis mõni teema koolis või miski, mida ta vabal ajal teeb. Innusta last selle huvi pinnalt ise edasi uurima ja õppima. Kui lapsel on huvi millegi vastu, mis sinule huvi ei paku, siis püüa ka endas seda huvi tekitada, et lapse maailma paremini mõista. Ja aita lapsel saada loojaks, mitte lihtsalt tarbijaks. Näiteks kui lapse lemmiktegevuseks on arvutimängud, siis püüa mõista, mis teda selles köidab ja milliseid oskusi ta selle käigus arendab. Samal ajal vaata, kas ehk on võimalik suunata teda lisaks mängimisele ka näiteks ise arvutimängude loomist õppima või  mõtisklema selle üle, kuidas saaks näiteks kooliharidust mängustamise kaudu paremaks muuta.

3. Ära väldi „tabuteemasid“ ega lükka nendest rääkimist edasi teismeeani. Mida varasemalt ja avatumalt saab laps sinuga rääkida sellistest teemadest nagu alkohol, narkootikumid ja seksuaalsus, seda väiksem on oht, et ta hakkab tarbima uimasteid või kahjustab ennast või teisi ebaturvalise seksuaalkäitumisega.

 4. Õpeta lapsele endast ja teistest hoolimist läbi isikliku eeskuju. Kui sa teed vea, siis kas andestad endale või jäädki end süüdistama? Kui keegi teine kohtleb sind halvasti, siis kas astud enda eest rahulikult ja selgelt välja? Kas halvustad lapse kuuldes teisi inimesi ja räägid neid taga, või näitad, kuidas keerulisi olukordi ausalt ja hoolivalt lahendada? Kui su lapse klassis on mõni laps, kes on teistsugune või käitub halvasti, siis kas püüad koostöös õpetaja ja teiste lapsevanematega teda mõista ja abistada, või algatad allkirjade kogumise, et temast vabaneda? Laps õpib sind vaadates ja sinuga koos. Näita eeskuju. Märka, kui su lapsel on mure – näiteks, kui on oht, et teda kiusatakse – ja erguta last märkama ja sekkuma, kui abi vajab mõni teine lapsi. Kui enda abist ei piisa, helistage või kirjutage koos lasteabitelefonile 116111.

5. Tea, et sa ei pea olema perfektne ja lapsevanemaks olemine tähendab kestvat õppimist. Kui sa jääd millegagi hätta, ära pelga otsida abi. Uuri ja küsi nõu lehelt tarkvanem.ee, täienda end vanemluskoolitustel ja tee avatult koostööd kooli tugipersonali ja teiste spetsialistidega. Anna endast parim selle nimel, et see, kuidas sa ise lapsega tegeled ja mida talle pakud, põhineks parimatel olemasolevatel teadmistel. Kui sul on huvi selle vastu, millist tööd tehakse üle-Eestiliselt laste õiguste ja heaolu paremaks tagamiseks, võid uurida ka lehekülge laps.sm.ee.

_____________________________________________________________________________________________

Новый учебный год может принести за собой множество вопросов как у детей, так и у родителей. Советник отдела по делам детей и семьи министерства социальных дел Элизе Никонов составила для родителя свод простых правил, где рассказывает о том, как быть умным родителем и где искать совета, если он необходим.

  1. Найди время для того, чтобы выслушать ребенка. Учись внимательно и вдумчиво слушать, не отвлекаясь на посторонние вещи и будь для ребенка в этом примером. Будь особенно внимательным тогда, когда ребенок сам захотел с тобой поговорить. Если же ребенок не идет на контакт первым, то в таком случае его нужно заинтересовать, а не спрашивать его в очередной раз о том, как у него дела в школе.
  2. Старайся завлечь ребенка. Школьное образование необходимо и ребенок должен научиться справляться и со скучными делами. Узнай, чем интересуется ребенок. Пусть это будет любая школьная тема или что-то, чем он занимается в свое свободное время. Мотивируй ребенка учиться и развиваться. Если ребенку интересно то, что для тебя кажется скучным, то постарайся в этом разобраться для того, чтобы лучше понимать его мир. И помоги ребенку научиться создавать, а не потреблять. Если ребенку, например, интересны компьютерные игры, то тогда постарайся понять, что именно его в них привлекает, а также какие навыки во время игры он развивает. Может быть ребенка можно вдохновить на создание компьютерных игр или благодаря тем же играм мотивировать его повысить свою успеваемость в школе.
  3. Не избегай табуированных тем, а также не откладывай их на более поздний возраст ребенка. Чем раньше ребенок начнет говорить с тобой об алкоголе, наркотиках и сексуальности, тем меньше вероятность того, что он начнет употреблять спиртные напитки или какие-либо вещества, или навредит себе или другому человеку при неправильном сексуальном поведении.
  4. Научи ребенка на своем примере заботиться о себе и о других людях. Если ты сделал ошибку, то ты так и будешь ругать себя? Если кто-то плохо с тобой обращается, ты ведь можешь дать этому человеку отпор? Бывает ли такое, что ты обсуждаешь или оскорбляешь кого-то за его спиной или же наоборот показываешь ребенку, что любую проблему можно решить честно и не обижая других людей? Если в одном классе с твоим ребенком учится ребенок, который по каким-то причинам отличается от остальных детей или у него есть проблемы с поведением, ты вместе с классным руководителем и другими родителями детей постараешься ему помочь или же начнешь собирать подписи против него? Ребенок учится, глядя на тебя. Будь для него примером. Умей заметить, если твой ребенок в беде и научи его этому. Если ты не можешь ему помочь самостоятельно, то звони на номер поддержки детей 116 111.
  5. Знай, что ты не идеален и помни, что родитель учится всю жизнь. Если ты с чем-то не справляешься, то не стесняйся обращаться за помощью. Ищи совета на странице https://tarkvanem.ee/, пополняй свои знания на курсах для родителей и не стесняйся сотрудничать со специалистами.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s