Mitmekesisuse juhtimine toob edu

12. mail tähistatakse üle Eesti erinevates ettevõtetes ja organisatsioonides juba seitsmendat korda mitmekesisuse päeva. Päeva eesmärk on pöörata tähelepanu mitmekesisuse edendamisele organisatsioonides ning väärtustada iga erineva inimese panust organisatsiooni arengus. Meie taust, teadmised, oskused ja kogemused on erinevad ja seeläbi panustame oma tööga organisatsiooni arengusse unikaalsel viisil, kirjutab sotsiaalministeeriumi võrdse kohtlemise poliitika juht Agnes Einman.

Organisatsioonides, kus töötavad erinevad inimesed, osatakse paremini arvestada inimeste erinevate vajadustega, mis tähendab ka seda, et tulemuseks on tooted ja teenused, mis sobivad suuremale hulgale inimestele. Seega on mitmekesisuse juhtimisel selge majanduslik potentsiaal. Kuid organisatsiooni juhtimist ei tuleks enam ammu vaadata üksnes majandusliku kasu aspektist. Üha enam töötajaid valivad töökohta selle järgi, kuivõrd organisatsiooni väärtused haakuvad nende enda omadega. Kas organisatsioonikultuur on selline, mis väärtustab võrdset kohtlemist ja kus igaühel, olenemata näiteks tema soost või rahvusest, on hea ja turvaline töötada.

Lisaks sellele on inimeste võrdne kohtlemine ka õigluse küsimus. Pole ühtegi põhjust, miks sama või võrdväärset tööd tegevad töötajad peaksid saama erinevat töötasu, tulenevalt näiteks nende vanusest. Töötasu peaks kujunema konkreetse ametiposti loodava väärtuse järgi organisatsioonis, mitte aga selle järgi, kes paistab sümpaatsem või kes rohkem ise palka küsib. Inimeste võrdse kohtlemise põhimõtted on sätestatud põhiseaduses ning täpsemalt reguleerivad diskrimineerimise juhtumeid Eestis soolise võrdõiguslikkuse seadus ja võrdse kohtlemise seadus, keelates igasuguse tööalase diskrimineerimise soo, rahvuse, nahavärvi, puude, vanuse, usu- või veendumuse ja seksuaalse sättumuse tõttu.

Aga mitte seadused ei peaks olema need põhjused, miks võrdset kohtlemist ja mitmekesisust väärtustada ja edendada. Usun, et suurem osa meist soovib elada ühiskonnas, kus ei pea kartma ebavõrdset kohtemist, vaenamist ja vägivalda. Ühiskonnas, kus saame tunda, et meid väärtustatakse, meie vajadusi võetakse arvesse ja meisse suhtutakse lahkelt.

Kuidas paremini oma organisatsioonis mitmekesisust edendada?

  • Vaata hetkeolukorrale otsa! Analüüsi, kes Sinu organisatsioonis töötavad ja milline on olnud nende senine karjääritee. Kas organisatsioonis on näiteks meeste ja naiste vahel sooline palgalõhe? Aga erinevate rahvuste või erinevas vanuses inimeste vahel? Mõtle selle peale, kes on saanud võimalusi osaleda koolitustel, käia välislähetustel, olla edutatud. Kas oled teadvustamatult eelistanud rohkem enda sarnaseid inimesi või näiteks mehi ja nooremaid inimesi? Mõtle ka selle peale, kuidas on erinevad töökohad organisatsioonis väärtustatud ja kas sama või võrdväärse töö eest saavad inimesed võrdset töötasu.

Hea ülevaate saamine oma organisatsioonist on esimene samm mitmekesisuse juhtimisel. Kipub olema nii, et neis organisatsioonides, kes ütlevad, et neil ebavõrdse kohtlemisega probleeme ei ole, on ebavõrdsust tegelikult rohkem, kui neis, kus on probleeme teadvustatud. Küsimus ei ole siinkohal sugugi pahatalikkuses, vaid ilma oma organisatsiooni analüüsimata jäävadki paljud asjad tähelepanuta.

  • Koosta mitmekesisuse plaan! Olles nüüd teadlik oma organisatsioonist, inimestes, kes organisatsioonis väärtust loovad ning erinevate ametikohtade tasusüsteemidest, on võimalik planeerida tegevusi olukorra muutmiseks. Muutmist vajavad asjad on organisatsiooniti erinevad, seega ei ole siinkohal ühe õiget lahendust, vaid iga tööandja võimalus mõelda, kuidas mitmekesisust just tema organisoonis paremini juhtida ning milliseid eesmärke soovitakse saavutada. Näiteks võib eesmärgiks olla palkade ebavõrdsuse vähendamine soo, rahvuse ja vanuse lõikes. Oluline on kindlasti pöörata tähelepanu ka organisatsiooni kultuurile ja veenduda, et kõik inimesed tunnevad end hästi ja turvaliselt, keegi ei pea kokku puutuma ebasobilike kommentaaridega või ahistamisega ja selleks on antud selged juhised jne.

Võta kindlasti appi konsultant! Koostöös sotsiaalministeeriumiga pakub SA Eesti Inimõiguste Keskus võimalust liituda mitmekesisuse märgisega „Austame erinevusi“ ning ka tasuta konsultatsiooniteenuseid, mis aitavad koostada mitmekesisuse plaane ning seega paremini oma organisatsioonis mitmekesisust edendada. Loe rohkem siit https://humanrights.ee/teemad/mitmekesisus-ja-kaasatus/mitmekesise-tooandja-margis/

  • Tegutse! Oled mitmekesisuse plaani valmis saanud? On aeg asuda tegudele ning plaanis seatud eesmärke tegema asuda. Ära unusta kindlasti ka analüüsida, kuidas mitmekesisuse juhtimine organisatsioonis läheb ning küsida tagasisidet oma töötajatelt.

2 Comments

  1. Tundub, et inimesed on väärtust loovast tööst täiega irdunud, kui on võimalus maksumaksja rahade peal oleskleda….

    Meeldib

  2. “Mitmekesisuse” eesmärgi taga seisab vaid halvasti varjatud vaen valgete ja normaalsete inimeste vastu. Häbiasi et Sotsiaalministeerium teeb koostööd Eesti Inimõiguste Keskuse nimelise vihaorganisatsiooniga.

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s